Koniec roku w tradycji prawosławnej przypada na dzień 13 stycznia i nazywany jest Melanią, Malanką lub Małanką. To wesoły czas, w którym podobnie jak w polskiej tradycji domy odwiedzają grupy kolędników.
GTSą jednak pewne różnice, które zaprezentowane zostaną tego wieczoru. Kolędnicy przyprowadzą kozę, która będzie tańczyć i trykać na szczęście, a goście będą mogli skosztować tradycyjnej kutii. Głównym punktem programu będzie koncert kameralnego zespołu muzyki cerkiewnej KLIROS.
Zespół Muzyki Cerkiewnej „Kliros” tworzy 13 śpiewaków. Łączy ich zainteresowanie wschodnią duchowością, liturgiką. Większość z nich, to absolwenci wychowania muzycznego dawnej WSP oraz edukacji muzycznej obecnego Wydziału Sztuki UWM. Są również soliści wokaliści wywodzący się ze znanych olsztyńskich chórów, głównie chóru „Bel Canto”. Kierownikiem artystycznym jest Jan Połowianiuk, prodziekan Wydziału Sztuki UWM.
‚Kliros” jest nowym zespołem na niwie artystycznej Olsztyna. Powstał w listopadzie 2013 roku debiutując w grudniu 2013 roku krótkim koncertem w salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku zbierając doskonałe recenzje. Sama nazwa zespołu wywodzi się z języka greckiego i oznacza wprost miejsce w cerkwi przeznaczone dla chóru, zaś w przenośnym znaczeniu „chór anielski”.
W swym artystycznym credo zespół zamierza prezentować różne oblicza muzyki cerkiewnej od średniowiecznych monodii chorałowych, przez kompozycje klasyków muzyki cerkiewnej, aż po współczesną twórczość różnych kompozytorów. Do repertuaru śpiewacy będą włączać pieśni z kręgu prawosławnej kultury Rosji, Ukrainy, Białorusi ale także tradycyjne śpiewy cerkiewne Grecji, Bułgarii, Rumunii.
Koncert w dniu 13 stycznia, to ukazanie muzycznych przykładów liturgiki wschodniosłowiańskiej z zaakcentowaniem tradycji związanych ze świętem Bożego Narodzenia. 13 stycznia według kalendarza juliańskiego jest ostatnim dniem starego 2013 roku. Dzień następny, to Nowy 2014 Rok.
13.01, poniedziałek, 17:30, Dom Mendelsohna, Fundacja Borussia, ul. Zyndrama z Maszkowic 2, Olsztyn
fot. Żaneta Reliszko

Źródło:
Gazeta Turystyczna – Olsztyn, Warmia i Mazury