Muzyka cerkiewna w Polsce
W Polsce zainteresowanie twórczością muzyki cerkiewnej ze strony kompozytorów jest dość nikłe. Jedynym Polakiem, którego utwory cerkiewne służyły celom sakralnym i były śpiewane w Petersburgu był Konstanty Górski (1859-1924). W nowych czasach najlepsze rezultaty osiągają kompozytorzy: Romuald Twardowski ("Mała i wilka liturgia prawosławna" i cały szereg kompozycji w tym kolędy) oraz Krzysztof Penderewski ("Jutrznia", która jest jedynie inspirowana muzyką cerkiewną).
Na program tegorocznych koncertów muzyki cerkiewnej Vratislavia Cantans złożyły się dzieła różnych epok, co pozwala się spodziewać wysokiego poziomu wykonań. Chodzi zwłaszcza o dzieła "Kyrie elejson" oraz "Chwalmy Pana" J. Kukuzela - jednego z najwybitniejszych bułgarskich kompozytorów. Jego dzieła brzmią uroczyście i są trudne do wykonania, wymagają bowiem od śpiewaków nieprzeciętnych możliwości wokalnych.
Dobrze się stało, iż na Festiwalu będzie można usłyszeć kompozycje klasyków muzyki cerkiewnej Petra Dinewa i Dobri Christowa z Bułgarii oraz Stepana Makranjaca i Marko Tajcewicza z Serbii. Chciałbym dodać, iż każdy z zespołów wykonujących muzykę cerkiewną na koncertach festiwalowych Vratislavia Cantans posiada niezwykle trudny i piękny program. Oprócz pozycji klasyków wschodniosłowiańskich D. Bortniański, S. Diechtiarow, P. Czesnokow, A. Archangielski, usłyszymy także kompozycje rzadziej wykonywane autorstwa S. Trubaczewa, N. Gołowanowa i zapewne wspaniałych solistów w utworach A. Strumskiego, P. Dinewa, B. Dodonowa i W. Zinowiewa.
Źródło: Tygodnik Powszechny