czwartek, 13 lutego 2014

Muzyka cerkiewna w Polsce

Mu­zy­ka cer­kiew­na w Pol­sce
W Pol­sce za­in­te­re­so­wa­nie twór­czo­ścią mu­zy­ki cer­kiew­nej ze stro­ny kom­po­zy­to­rów jest dość nikłe. Je­dy­nym Po­la­kiem, któ­re­go utwo­ry cer­kiew­ne słu­ży­ły celom sa­kral­nym i były śpie­wa­ne w Pe­ters­bur­gu był Kon­stan­ty Gór­ski (1859-1924). W no­wych cza­sach naj­lep­sze re­zul­ta­ty osią­ga­ją kom­po­zy­to­rzy: Ro­mu­ald Twar­dow­ski ("Mała i wilka li­tur­gia pra­wo­sław­na" i cały sze­reg kom­po­zy­cji w tym ko­lę­dy) oraz Krzysz­tof Pen­de­rew­ski ("Jutrz­nia", która jest je­dy­nie in­spi­ro­wa­na mu­zy­ką cer­kiew­ną).
Na pro­gram te­go­rocz­nych kon­cer­tów mu­zy­ki cer­kiew­nej Vra­ti­sla­via Can­tans zło­ży­ły się dzie­ła róż­nych epok, co po­zwa­la się spo­dzie­wać wy­so­kie­go po­zio­mu wy­ko­nań. Cho­dzi zwłasz­cza o dzie­ła "Kyrie elej­son" oraz "Chwal­my Pana" J. Ku­ku­ze­la - jed­ne­go z naj­wy­bit­niej­szych buł­gar­skich kom­po­zy­to­rów. Jego dzie­ła brzmią uro­czy­ście i są trud­ne do wy­ko­na­nia, wy­ma­ga­ją bo­wiem od śpie­wa­ków nie­prze­cięt­nych moż­li­wo­ści wo­kal­nych.
Do­brze się stało, iż na Fe­sti­wa­lu bę­dzie można usły­szeć kom­po­zy­cje kla­sy­ków mu­zy­ki cer­kiew­nej Petra Di­ne­wa i Dobri Chri­sto­wa z Buł­ga­rii oraz Ste­pa­na Ma­kran­ja­ca i Marko Taj­ce­wi­cza z Ser­bii. Chciał­bym dodać, iż każdy z ze­spo­łów wy­ko­nu­ją­cych mu­zy­kę cer­kiew­ną na kon­cer­tach fe­sti­wa­lo­wych Vra­ti­sla­via Can­tans po­sia­da nie­zwy­kle trud­ny i pięk­ny pro­gram. Oprócz po­zy­cji kla­sy­ków wschod­nio­sło­wiań­skich D. Bort­niań­ski, S. Diech­tia­row, P. Cze­sno­kow, A. Ar­chan­giel­ski, usły­szy­my także kom­po­zy­cje rza­dziej wy­ko­ny­wa­ne au­tor­stwa S. Tru­ba­cze­wa, N. Go­ło­wa­no­wa i za­pew­ne wspa­nia­łych so­li­stów w utwo­rach A. Strum­skie­go, P. Di­ne­wa, B. Do­do­no­wa i W. Zi­no­wie­wa.
 
Autor: